
Żyjemy w czasach niebywałego postępu technologicznego dzięki czemu w wielu firmach możliwe jest wprowadzenie procesu pracy zdalnej. Taka forma pracy z dnia na dzień zyskuje na popularności i nie ma się czemu dziwić, bo okazuje się, że na dzień dzisiejszy ponad 60% firm posiada w swoich zespołach pracowników zdalnych. Mogłoby się wydawać, że to sporo, ale z badań wynika również, że około 75% pracowników wszystkich firm chociaż jeden dzień w tygodniu poświęca na pracę zdalną. Jakie są główne korzyści z pracy zdalnej? Jakie narzędzia warto wykorzystywać do pracy zdalnej w sprzedaży oraz jak zadbać o dobrą komunikację w zespole? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym
artykule.
Główne korzyści pracy zdalnej
Formowanie dobrze funkcjonującego zespołu pracowników zdalnych nie należy do najłatwiejszych czynności, ale gdy spojrzymy na korzyści jakie z tego wynikają szybko można dojść do wniosku, że gra jest warta świeczki. Przede wszystkim oszczędność kosztów utrzymania biura, dojazdów pracowników oraz, a oprócz finansowych korzyści to także większa oszczędność czasu. Dobrze zorganizowany zespół pracowników zdalnych ze względów na elastyczność czasu pracy może pracować o wiele bardziej efektywniej. Według badań pracowanie 5 lub 6 godzin dziennie zamiast 8 dobrze wpływa na kreatywność i wydajność. W przypadku pracy zdalnej
pracownicy bardzo cenią sobie również możliwość pracy z domu, a co za tym idzie większą ilość czasu spędzonego z rodziną.
Narzędzia ułatwiające pracę zdalną w sprzedaży
Wybór konkretnych narzędzi wspomagających pracę zdalną w sprzedaży to kwestia dość indywidualna i zależy od potrzeb firmy jednak w tym artykule postaramy się przedstawić kilka propozycji podstawowych programów i aplikacji z których warto skorzystać. Warto również pamiętać, że oprócz sprawdzonych rozwiązań technologicznych trzeba koniecznie
zadbać o dobry sprzęt, a więc każdy pracownik zdalny powinien posiadać dobry komputer z płynnie działającym systemem operacyjnym.
● JIRA – jest to narzędzie służące głównie do planowania i monitorowania zadań realizowanych przez pracowników w tzw. sprintach czyli blokach projektowych trwających najczęściej około 2 tygodnie. W przypadku zespołu sprzedaży narzędzie jakim jest JIRA również ma swoje zastosowanie np. zmianę obsługi leadów czy planowanie kampanii outboundowej. Kolejną funkcją narzędzia JIRA jest możliwość
raportowania błędów od klientów, a także zmianę w produktach od potencjalnych klientów.
● ZOOM – Dobrze funkcjonujący zespół pracowników zdalnych to przede wszystkim bezbłędna komunikacja. W dzisiejszych czasach wideokonferencje to zupełna normalność, a narzędzie jakim jest ZOOM umożliwia na tego typu przedsięwzięcia. Można wykorzystać to do rozmów bezpośrednio z klientami jak i również to przeprowadzania wideokonferencji czy szkoleń wewnątrz zespołu. ZOOM każdego dnia zyskuje na popularności i nie ma się co temu dziwić.
● SHAREPOINT – to bardzo przydatne narzędzie umożliwiające wspólną pracę nad dokumentami np. umowami z klientami, fakturami czy prezentacjami produktowymi. Umożliwia dostęp wielu zespołom jednocześnie co przekłada się na szybkość działania i efektywność pracy.
● CONFLUENCE – to narzędzie można opisać jako firmową bazę wiedzy. Wszelkie informacje takie jak aktualnie prowadzone projekty, procedury sprzedażowe czy informacje o klientach i produktach są dostępne na wyciągnięcie ręki dosłownie poprzez kilka kliknięć.
● SLACK – to kolejny program do poprawienia komunikacji w zespole, który można używać dodatkowo razem z wyżej wymienionym ZOOM-em. Slack umożliwia wymianę prywatnych wiadomości wśród pracowników zespołu pracowników, ale także daje dostęp do innych kanałów m.in statusu akutalnie realizowanych zamówień czy nagłych zmian w produktach. Szybka wymiana informacji w przypadku pracy
zdalnej to podstawa, a korzystanie z narzędzia jakim jest SLACK to rozwiązanie warte uwagi.
Praca zdalna – jak robić to efektywnie?
Praca zdalna w sprzedaży to rzecz, której można się nauczyć. Zupełną podstawą jest organizacja czasu pracy, a także ustalenie z pracodawcą zakresu obowiązków. Niżej przedstawiamy kilka porad, które wprowadzone w życie mogą dobrze wpłynąć na jakość pracy.
Czas na pracę, a czas na odpoczynek – Wszystkie osoby, które choć trochę liznęły tematu pracy zdalnej chyba zdają sobie sprawę, że możliwość pracy w domu wiąże się z dużą umiejętnością samodyscypliny. Nawet najmniejsze rzeczy potrafią nas czasem odciągnąć od monitora komputera więc warto jest oddzielić czas na odpoczynek od czasu, który przeznaczamy na pracę. W tym celu może pomóc wyznaczenie konkretnego miejsca w domu z którego zawsze będziemy pracować i planowanie. Planuj działania, a następnie naucz się zawsze trzymać się założonego przez siebie planu!
Wykorzystywanie narzędzi – aplikacje i programy ułatwiające pracę zdalną w sprzedaży są kluczowe. Opłaca się poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z nimi wszystkimi dzięki czemu założone zadania sprzedażowe będą realizowane w pełni profesjonalnie i jakościowo.
Analiza działań – organizowanie cotygodniowych konferencji wewnątrz zespołu i analiza przeprowadzonych zadań pomoże w znalezieniu potencjalnych błędów, a także pozwoli na wprowadzenie usprawnień. Tak jak było już wspomniane wyżej dobra komunikacja w zespole, który pracuje zdalnie to klucz do sukcesu.