Trudności w pracy w sprzedaży.

trudnosci_pracy_w_sprzedazy
0

Praca sprzedawcy z pewnością jest bardzo satysfakcjonująca, ale nie należy do najłatwiejszych. Co sprawia największą trudność sprzedawcom? Zapoznaj się z tymi trzema punktami!

Niska podstawa wynagrodzenia

Wynagrodzenie handlowca najczęściej składa się z dwóch części: podstawy oraz prowizji od sprzedaży. Często prowizja jest bardzo niska – oscyluje w granicy płacy minimalnej. Zdarza się również, że wynagrodzenie to tylko prowizja – czyli ile wypracujesz, tyle zarobisz. Wysokie zarobki w handlu są możliwe przy wypracowywaniu wyników – a więc uzyskiwaniu korzystnych prowizji. W wielu firmach wprowadzone również zostały normy sprzedażowe, które często są niemożliwe do osiągnięcia. Stres wynikający z niepewności zarobku zdecydowanie można zaliczyć do największych minusów tej pracy. Presja czasu związana z koniecznością wyrobienia zysków dla firmy, również nie działa pozytywnie na człowieka.

Praca z klientem – duży stres

Wspomniany wcześniej stres towarzyszy sprzedawcy również w innym momencie jego pracy. Sprzedaż to praca z ludźmi i jak każde działanie tego typu obciążone jest dużą dozą niepewności oraz nieprzewidywalności. Nie każdy klient jest przyjaźnie nastawiony – zdarzają się sytuacje, w których trzeba sobie poradzić z byciem tzw. „nieproszonym gościem”, a przy tym należy pamiętać o konieczności sprzedaży produktu. Do tego nigdy nie przewidzisz reakcji klienta. W pracy mogą zdarzyć się „trudni” klienci, którzy swoim zachowaniem potrafią wpędzić człowieka do grobu. Opanowanie i cierpliwość zdecydowanie pomagają w takich sytuacjach.

Niski prestiż zawodu

Przeciętna osoba myśląc o handlowcu ma przed oczami domokrążcę naciągającego ludzi na niepotrzebne rzeczy o zdecydowanie zbyt wysokiej cenie. Według nich dla sprzedawcy liczy się tylko zysk i aby ten zysk osiągnąć posuną się nawet do oszustwa. Te przykre stereotypy sprawiają, że zawód handlowca nie jest postrzegany jako prestiżowy i pożądany. Tymczasem rzeczywistość jest całkowicie inna – dobry sprzedawca ma przede wszystkim na celu zadowolenie klienta i spełnienie jego oczekiwań, tak by w przyszłości kupujący do niego powrócił.

Powiązane wpisy

 • Jan 1, 1970
  Negocjacje w sprzedaży

  Negocjacje są nieodłączną częścią sprzedaży. Tymczasem wielu sprzedawców nie ma podstawowej wiedzy z tej dziedziny. Uważają oni, że umiejętność prowadzenia negocjacji to coś co się..

  0 Czytaj więcej
 • Jan 1, 1970
  Jak sobie radzić z…

  Nie ma handlowca, który na swojej drodze nie spotkałby trudnego klienta. Pomimo iż jest to sytuacja trudna dla sprzedającego, to dobry fachowiec nawet takie spotkanie..

  0 Czytaj więcej
 • Jan 1, 1970
  Fakty i mity na…

  Każdy z nas ma na co dzień kontakt ze sprzedażą i sprzedawcą. Wydaje się nam, że wiemy jak wygląda ta praca. Tymczasem to właśnie przez..

  0 Czytaj więcej
 • Jan 1, 1970
  Zalety pracy w sprzedaży

  Sprzedaż to fascynująca i dynamiczna branża. Kiedy już wsiąkniesz w ten fach, nie będziesz chciał go zmienić. Co wpływa na atrakcyjność tej pracy? Wysokie wynagrodzenie..

  0 Czytaj więcej
 • Jan 1, 1970
  5 cech dobrego sprzedawcy

  Najlepsi z najlepszych sprzedawców mogą się pochwalić podobnym zestawem wysoko rozwiniętych umiejętności. Jeśli sam chcesz się taki stać, również powinieneś mieć te cechy. Umiejętność słuchania..

  0 Czytaj więcej
 • Jan 1, 1970
  Jak zacząć pracę w…

  Zacząłeś myśleć o karierze sprzedawcy? Dobry wybór! To obecnie jeden z najgorętszych zawodów. Nieważne czy się uczysz i dopiero myślisz o wyborze swojej dalszej ścieżki,..

  0 Czytaj więcej

Skomentuj